Zespół Szkół w Żółkiewce
Godło
ZS
w Żółkiewce
Wreszcie, piątek!
15
:
48
:
35
Menu

Zobacz również
dziennik bip bip perspektywy OSE nie

Biblioteka

BIBLIOTEKI CYFROWE-WOLNY DOSTĘP

Wolne Lektury to platforma, na której bez problemu, bez wychodzenia z domu, znajdziemy potrzebne lektury w formacie pdf, ale także w formie audiobooków. Lektury można wydrukować, ale także pobrać na swój komputer. Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz IOS.
https://wolnelektury.pl/


Cyfrowa biblioteka POLONA - to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia pracownicy wykonują dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory. Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe. Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dla uczniów szkół średnich dostępne są pod poniższym linkiem :
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe.
Dostęp do zasobów dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
https://polona.pl/


NINATEKA to kolejny wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Selekcji materiałów dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Posiadaczom konta EDU platforma oferuje bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym oraz – dodatkowo – do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową. W znalezieniu interesujących Cię materiałów pomogą Ci filtry EDU – używając ich możesz wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.
https://ninateka.pl/


E-podręczniki to komponent rządowego programu „rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – Cyfrowa szkoła” . E-podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne. Na platformie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki e-podręczniki znajdują się, skategoryzowane w poszczególne przedmioty, treści edukacyjne i interaktywne ćwiczenia zgodne z podstawą programową.
https://epodreczniki.pl/


Platforma Lektury.gov.pl to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Portal oferuje dwa poziomy współpracy, mogące występować łącznie – współpracę z dostawcami treści oraz współpracę z dostawcami aplikacji do czytania / odtwarzania książek elektronicznych. Celem Partnerstwa jest zaoferowanie czytelnikom jak najszerszego zbioru pozycji z literatury szkolnej jak i zapewnienie im jak najwygodniejszego kontaktu z tymi pozycjami.
https://lektury.gov.pl/


Chmura Czytania. Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Szybują jak chmura. Na chmury można patrzeć bez ograniczeń. Portal Chmura Czytania umożliwia bezpłatny dostęp do książek, a Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem, z czytelnikiem. Jak dobra, mądra chmura.
http://chmuraczytania.pl/


Polska-poezja.pl to miejsce dla wszystkich, w szczególności dla osób, które cenią doznania artystyczne oraz kontakt z kulturą wysoką. To także strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji, potrzebują pomocy w nauce do matury, przygotowują się do recytacji na konkurs, czy na lekcję. Serwis oferuje bezpłatnie klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Obecnie w serwisie znajduje się ponad 270 wierszy (w formie recytacji z tekstem) najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności. Są to m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, ale także Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz. Wiersze są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje/analizy autorstwa doktorantów filologii polskiej, biogramy poetów oraz opisy epok.
https://polska-poezja.pl/