
Październik - Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Na początku obchodzono to święto w jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc – październik.
Książka może, a nawet powinna stanowić dobrą alternatywę rozrywki i relaksu dla internetu i telewizji, które poprzez różnorodność i bogactwo przekazów są dla młodzieży tylko rozrywką i tylko pozornie skuteczną formą relaksu. Wynika to z faktu, że pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Należy pamiętać, że czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny młodego człowieka, pobudza wrażliwość oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów. Dobra, mądrze wykorzystana książka, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w wychowaniu młodzieży. Kształci charakter i uczy rozumienia rzeczywistości oraz pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania związane ze współczesnym światem i jego sprawami. Czytanie poprawia pamięć, ćwiczy mózg, wzbogaca słownictwo, uczy wyrażania uczuć i rozumienia ludzi, dostarcza wiedzy, wspomaga przyswajanie nowych wiadomości, ułatwia naukę, utrwala zasady ortografii, poprawia koncentrację, rozwija umiejętności komunikacyjne.
Zachęcamy do czytania, korzystania ze zbiorów biblioteki i udziału w szkolnym konkursie czytelniczym „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej”.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych
Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę.
Pierwszym etapem konkursu było zrealizowanie modułu kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”. Za realizację kursu był odpowiedzialny nauczyciel informatyki Pan Henryk Różyło. Drugi etap polegał na wykonaniu pracy konkursowej przez uczniów - hasła kampanii w mediach społecznościowych kierowanych do nastolatków wraz z przykładowym postem (treść i grafika) dotyczących rodzajów cyberzagrożeń, z którymi można zetknąć się w sieci oraz sposobów ochrony przez cyberatakami. Uczniowie nadesłali aż 3075 prac. Jury wybrało 832 najlepsze prace, w tym w kategorii klasy 7–8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – 329 prace.
Oryginalność i pomysłowość pracy wykonanej przez Daniela Słabosza (ucznia kl. III Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki) pozwoliła uplasować Zespół Szkół w Żółkiewce w gronie laureatów i otrzymać mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły wyposażoną w oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów, interaktywny monitor oraz w 16 laptopów wraz z przenośną szafą.
Serdecznie gratulujemy uczniowi i dyrektorowi szkoły zaangażowanemu w projekt.

AGRO SHOW 2023 – wielkie święto techniki rolniczej w Bednarach
W dniach 22-23 września 2023 r. w BEDNARACH odbyła się kolejna edycja wystawy AGRO-SHOW, w której tradycyjnie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół w Żółkiewce. Młodzież zapoznała się z najnowszymi rozwiązaniami techniki rolniczej na świecie, bogatą ofertą maszyn i pojazdów rolniczych oraz poszerzyła wiedzę z zakresu mechanizacji rolnictwa, hodowli zwierząt oraz produkcji roślinnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy polowe maszyn w ruchu. Uczniowie brali udział w wielu konkursach organizowanych przez przedstawicieli producentów ciągników i maszyn rolniczych.
Podczas wycieczki młodzież zwiedziła pradawną osadę łużycką w Biskupinie, gdzie podziwiała dawne rzemiosło i budownictwo.
W wycieczce wzięło udział 28 uczniów. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Henryk Różyło, p. Marcin Szafraniec i p. Dariusz Golec.

Promujemy talenty - Jakub Błaszczak
Szkoła powinna pobudzać uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Dlatego, chcielibyśmy zaprezentować prace naszego ucznia – Jakuba Błaszczaka z klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki. Zorganizowaliśmy wystawę jego rysunków w holu głównym naszej szkoły. Uczniowie, nauczyciele oraz dyrektor są pod wrażeniem talentu Jakuba. Jego prace artystyczne są precyzyjne, barwne i odzwierciedlają jego zainteresowania.
Talent Jakuba jest pracownikom szkoły i uczniom doskonale znany, ponieważ hol główny budynku szkoły zdobi obraz w jego wykonaniu. Jakub w 2022 roku namalował słowa Adama Asnyka, które prezentują misję naszej szkoły: „Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych nie odkrytych dróg”.
Zapraszamy do obejrzenia obrazów w wykonaniu ucznia naszej szkoły.

BHP w gospodarstwie rolnym
Szkolenie przeprowadziły: Pani Justyna Przysiężniak – Kierownik PT KRS Krasnystaw oraz Pani Iwona Sędłak – Pracownik ds. prewencji.
Oprócz zaprezentowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, sposobów uniknięcia wypadków podczas prac w gospodarstwie rolnym, PAnie zapoznały uczniów z listą kontrolną gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń, możliwościami ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci oraz zaprosiły chętnych do wzięcia udziału w konkursie filmowym KRUS pt. „Moja Wizja ZEROOO” z bardzo cennymi nagrodami.
Dla uczniów była to bardzo ważna lekcja praktycznych zachowań podczas wykonywania prac w gospodarstwie rolnym.